Alergie na parfémy nebo vůně
Používání vůní vám může působit zdravotní komplikace, nejčastěji se přitom jedná o alergii. Bohužel se může stát každému, že mu jednoho dne po použití oblíbeného parfému zčervená kůže. Co pak? Nezbývá nic jiného, než zjistit, na jakou látku jste alergičtí, a přestat danou vůni používat.
Alergii může samozřejmě vyvolat v podstatě cokoliv. Například čisticí prostředky, parfémovaná kosmetika, mýdla, ale i antibiotika, nikl ve špercích, nebo dokonce hmyzí kousnutí.
Složky parfémů mohou být přirozené, nebo uměle vytvořené. Jsou důležitými součástmi parfémů, kosmetiky a vůbec čehokoli, kde je předpokladem čerstvá a svěží vůně, stejně jako snaha zamaskovat nepříjemný zápach některých surovin.
Dvacet tisíc vonných látek, mnohé alergické
Vůně (např. parfém) může obsahovat až stovky různých vonných komponentů. Speciální databáze vonných látek (například tato) zahrnují více než 20 000 sloučenin, které se používají pro přípravu vůní.
V Evropě je až 16 % lidí s ekzémem velice citlivých na vonné látky a podle odhadů má 1 až 3 % Evropanů kontaktní alergii na tyto látky.
Imunitní systém
Pokud je pleť citlivého člověka často v kontaktu s alergenními vonnými látkami, může vzniknout kontaktní alergická dermatitida. Jde o reakci imunitního systému na kůži, což se projevuje různými stupni zarudnutí, otoky nebo tvorbou puchýřků. Pokud je organismus v dlouhodobém kontaktu s alergenem, vytvoří si člověk přecitlivělost, projevující se bolestivými prasklinami nebo různými vyrážkami na kůži.
Alergie ovlivní i kvalitu života
V současnosti je již skoro nepředstavitelné, že by výrobci do nějakých produktů nepřidávali vůni. Platí totiž, že co voní příjemně, toho se také více prodá. Z toho vyplývá, že nejčastější příčinou kontaktní alergické dermatitidy (nebo alergie) je použití kosmetiky. Příznaky lze pozorovat nejčastěji na obličeji, v podpaží nebo na rukou. Tyto příznaky mohou být tak závažné, že mohou zhoršit kvalitu života, a dokonce i snížit pracovní schopnost. Vonné látky používané v parfémech a kosmetice mohou zapříčinit podráždění kůže, kopřivku nebo poruchu pigmentu, eventuálně způsobit citlivost na světlo.
Počet alergenů se za posledních 13 let ztrojnásobil
Vědecký výbor EU pro kosmetiku (SCCNFP) ve zprávě z roku 1999 uvádí 26 alergenních složek. Jejich použití musí být vyznačeno na etiketě výrobků, aby je alergici mohli „vyfiltrovat“. Od té doby se projevilo podráždění u citlivých osob kvůli četným vonným látkám. Výbor proto ve zprávě z roku 2012 označil už 82 alergenních látek, mezi něž patří i 28 přírodních extraktů. Z toho vyplývá, že ani přírodní složky nebývají bohužel vždy zcela bezpečné.
Alergenní vonné látky podložené větším počtem důkazů:
Amyl cinnamal, Amylcinnamyl alcohol, Benzyl alcohol, Benzyl salicylate, Cinnamyl alcohol, Cinnamal, Citral, Coumarin, Eugenol, Geraniol, Hydroxycitronellal, Hydroxymethylpentyl-cyclohexenecarboxaldehyde, Isoeugenol
Alergenní vonné látky podložené menším počtem důkazů:
Anisyl alcohol, Benzyl benzoate, Benzyl cinnamate, Citronellol, Farnesol, Hexyl cinnamaldehyde, Lilial, d-Limonene, Linalool, Methyl heptine carbonate, 3-Methyl-4-(2,6,6-trimethyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one
Zdroj: Green Facts, SCCNFP